امضای بیانیه ایران و عربستان برای همکاری دوجانبه

وزیران امور خارجه ایران و عربستان در حضور وزیر امور خارجه چین برای گسترش روابط و همکاری دوجانبه بیانیه مشترک امضا کردند.

به گزارش بازخوانی و به نقل از  ایرنا، در بیانیه مشترک ایران و عربستان در شهر پکن آمده است: در سایه مفاد بیانیه سه جانبه مشترک جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، و جمهوری خلق چین مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ در رابطه با از سرگیری روابط میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران و همچنین در چارچوب هماهنگی میان دو کشور در رابطه با اقدامات لازم جهت از سرگیری فعالیت دیپلماتیک و کنسولی بین دو کشور، گفتگوهایی در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۲ در شهر پکن میان جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جناب آقای امیر فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی صورت گرفت.

این بیانیه افزود: دو طرف طی این گفتگوها بر اهمیت پیگیری اجرای توافق پکن و فعال سازی آن به نحوی که اعتماد متقابل و زمینه‌های همکاری را گسترش دهد و به ایجاد امنیت، ثبات و شکوفایی منطقه کمک نماید، تأکید کردند.

بیانیه مشترک ایران و عربستان خاطرنشان کرد: دو طرف بر اهمیت گفتگو پیرامون راههای گسترش روابط دو جانبه و فعال سازی موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور و موافقتنامه عمومی همکاری در زمینه اقتصاد، تجارت، سرمایه گذاری، فناوری، علوم، فرهنگ، ورزش و جوانان تاکید کردند.

این بیانیه اعلام کرد: دو طرف توافق کردند نمایندگی‌های دو کشور طی زمان مورد توافق، بازگشایی شود و اقدامات لازم را برای گشایش سفارت‌خانه‌های دو کشور در ریاض و تهران و  سرکنسولگری‌های این دو کشور در جده و مشهد صورت دهند. دو طرف توافق کردند هماهنگی‌های لازم را میان هیات‌های فنی  برای بررسی راههای گسترش همکاری میان دو کشور از جمله از سرگیری پروازها و سفرهای متقابل هیات‌های رسمی و بخش خصوصی، تسهیل اعطای روادید برای شهروندان دو کشور از جمله روادید عمره، ادامه دهند.

بیانیه مشترک ایران و عربستان افزود: دو طرف با عنایت به برخورداری از منابع طبیعی و توانمندی‌های اقتصادی و فرصت‌های فراوان که برای تحقق منافع مشترک دو ملت برادر وجود دارند، دیدارهای مشورتی و گفتگو را پیرامون راههای همکاری برای تحقق هرچه بیشتر چشم اندازهای مثبت در روابط افزایش می‌دهند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دو طرف بر آمادگی خود در راستای از بین بردن همه موانعی که پیش روی گسترش همکاری بین دو کشور است تاکید کردند.

این بیانیه تصریح کرد: دو طرف توافق کردند همکاری خود را در هر زمینه ای که می‌تواند امنیت و ثبات منطقه را تامین کند و منافع ملت‌ها و کشورهای آن را محقق کند، گسترش دهند.

بیانیه مشترک ایران و عربستان خاطرنشان کرد: در پایان نشست دو طرف کمال تشکر و قدردانی را از طرف چینی به خاطر میزبانی این نشست ابراز داشتند. همچنین دو طرف از کشور سوئیس به خاطر تلاش‌های به عمل آمده برای حفاظت منافع عربستان و ایران تشکر کردند.   جناب آقای امیر فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی دعوت از جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عربستان سعودی و برگزاری نشست دو جانبه در ریاض را تجدید کرد. جناب آقای حسین امیر عبداللهیان از این دعوت استقبال و از جناب آقای امیر فیصل بن فرحان آل سعود برای سفر به جمهوری اسلامی ایران و برگزاری نشست دو جانبه در تهران دعوت به عمل آورد و وزیر امور خارجه عربستان سعودی از این دعوت استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که شب گذشته در صدر هیاتی وارد پکن شده است ساعاتی پیش با فیصل بن فرحان همتای عربستانی خود دیدار کرد و بعد از آن، نشست هیات‌های دو کشور به ریاست وزیران امورخارجه ایران و عربستان برگزار شد.

همچنین طی این سفر علیرضا عنایتی مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه نیز با معاون وزیر خارجه عربستان دیدار و گفت وگو کرد.